Balustrady są szczególnie narażone na zabrudzenia, dlatego wymagają regularnego czyszczenia. Do ich wykonania wykorzystuje się różne materiały – szkło hartowane, drewno, kamień, metal. Od tego zależy, jakich detergentów użyjemy i jak przebiegać będzie mycie. Na czym polega czyszczenie szklanych balustrad i jak się do tego zabrać? 

Jak myć szklane balustrady?

Powierzchnie szklane są szczególnie wymagające, ponieważ widać na nich wszystkie zabrudzenia, niedociągnięcia i zacieki. Przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się w detergenty, wiadro z ciepłą wodą i miękką ściereczkę z mikrofibry.

Przy dużych zabrudzeniach najczęściej stosuje się kilka ściereczek, aby nie wykorzystywać tych zabrudzonych na świeżo umytej powierzchni. Wewnętrzną część zaleca się myć ruchami pionowymi. 

Szklane balustrady nowoczesnych schodów

Czym myć balustrady szklane?

Chcąc umyć balustradę ze szkła należy użyć preparatów do szklanych powierzchni. Mogą być te same, których używamy do czyszczenia szyb i mycia okien. Bardzo dobrze sprawdzi się ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń lub tradycyjny płyn do okien na bazie alkoholu. 

Jeśli zależy nam na zapobieganiu nieestetycznym zaciekom, najlepiej kupić preparat przeznaczony do czyszczenia szkła. Posiada w składzie specjalne związki chemiczne tworzące na szkle hydrofobową powłokę ochronną, utrzymującą się nawet do 3 lat. Dzięki temu wszelkie zabrudzenia czy ślady palców łatwo będzie zetrzeć wilgotną ściereczką, bez konieczności mycia całej balustrady. 

Mycie trudnodostępnych szklanych balustrad

Jeśli szklane balustrady umiejscowione są wysoko lub po prostu trudno się do nich dostać od zewnątrz, warto kupić myjkę teleskopową. Jej mikrowłókna mogą usunąć zabrudzenia nawet bez użycia detergentów. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z pomocy firm sprzątających, które w swojej pracy mają dostęp do podnośników koszowych. 

Elementy metalowe balustrad szklanych

Szczególną uwagę należy poświęcić pozostałym częściom balustrady, nie tylko szklanej powierzchni. Balustrady szklane mogą być wykonane z różnych materiałów dodatkowych, co zależy od ich konstrukcji, lokalizacji i przeznaczenia. W domach często stosuje się poręcze i zabezpieczenia drewniane, zwłaszcza, jeśli balustrada chroni schody. Z kolei na tarasach, balkonach i schodach zewnętrznych przy balustradzie montuje się estetyczne, metalowe zabezpieczenia.

Taką powierzchnię można myć miękką szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń lub standardowo mydłem. Jeśli chcemy zlikwidować tłuste plamy lub ślady kamienia wystarczy wykorzystać do tego wodę z octem. Metalową powierzchnię należy regularnie przecierać miękką ściereczką, aby na bieżąco usuwać kurz i ślady palców.