Szkło jest materiałem wszechobecnym, otaczającym nas z każdej strony. Spotykamy je zarówno we własnym domu (lustra, szyby, naczynia), jak i w miejscach publicznych (szklane balustrady, przeszklenia, witryny sklepowe). Mało kto jednak zastanawia się, jak dokładnie wygląda produkcja szkła. Warto przybliżyć ten proces.

Z czego powstaje szkło?

Produkcja szkła odbywa się w hucie szkła z wykorzystaniem następujących składników podstawowych:

  • piasek
  • soda
  • wapień
  • substancje dodatkowe o działaniu barwiącym, klarującym lub mącącym
  • stłuczki szklane

Wszystkie składniki w określonych proporcjach rozpuszcza się w piecu hutniczym, w bardzo wysokich temperaturach. Powstaje masa będąca mieszaniną ich wszystkich.

Jak wygląda produkcja szkła?

Temperatura w piecu sięga ponad 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu może powstać masa przypominająca swoim wyglądem ciągnący się klej lub gęstą i lepką substancję. Masę poddaje się różnym obróbkom, w zależności od oczekiwań końcowych. Może to być np. walcowanie (wówczas uzyskamy szkło ornamentowe) bądź ciągnięcie (wówczas uzyskamy tzw. szkło float).

Po obróbce szklane elementu się chłodzi i poleruje przy użyciu strumienia powietrza. Szkło można również poddać kąpieli kwasowej celem otrzymania efektu zmatowienia. Gotowe produkty zawsze przechodzą wnikliwą kontrolę. Jeśli jej nie przejdą, przeznaczane są na tzw. stłuczki i wykorzystywane do produkcji kolejnej partii surowca.

Szkło krzemianowe

Niektóre gatunki szkła są produkowane w szczególnie wysokiej temperaturze – mowa głównie o szkle krzemianowym. Jego produkcja odbywa się poprzez połączenie piasku, węglanu wapnia i węglanu sodu. W kontakcie z bardzo wysokimi temperaturami zachodzi rozkład soli, w konsekwencji czego powstają tlenki sodu i wapnia. Reagują one następnie z piaskiem. Powstała tak mieszanina tworzy szkło.