Balustrady, wykonane ze szkła są wytrzymałe porównywalnie do innych materiałów. Dobór szkła na balustradę, może się wiązać ze znaczącymi skutkami. Czym się kierować wybierając szkło oraz w jaki sposób je zamontować, aby się nie martwić o bezpieczeństwo i funkcjonalność?

Jaki rodzaj szkła wybrać?

Nie ma nigdzie wprost napisane, z jakiego szkła powinny być wykonane balustrady, żadne przepisy tego nie regulują. Szkło, używane do balustrad, musi mieć podwyższoną wytrzymałość, a po stłuczeniu nie rozbije się na bardzo drobne, ostre fragmenty. 

Szkło hartowane, jest najczęściej wybieranym rodzajem szkła. Charakteryzuje się podwyższoną odpornością oraz jest niezwykle odporne na uderzenia. Szkło, ogrzewane jest do bardzo wysokiej temperatury, a później ochładza się zimnym powietrzem. Właśnie dzięki takiemu procesie produkcji, szkła można używać w budownictwie i nie martwić się o bezpieczeństwo. Może być również dodatkowo wzmocnione – w takim przypadku, hartowane jest w niższej temperaturze.

Szkło laminowane, powstaje z dwóch szklanych tafli, które sklejone są folią poliwinylobutylową. W razie jakiegokolwiek uszkodzenia, szkło nie rozpada się na małe kawałki, zamiast tego pozostaje w miejscu, a dokładniej przykleja się do folii. Laminować możemy tak samo szkło hartowane jak i zwykłe. 

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że szkło którego używa się do balustrad ma naturalne barwy. Szklane balustrady, wcale nie muszą być przezroczyste, warstwa folii, której którą klei się szkło, może być barwiona różnorodnie. Jeśli szkło, jest niezwykle narażone na czynniki atmosferyczne, możemy pokryć je specjalną samoczyszczącą powłoką. 

Jeśli chodzi, o balustrady, które wypełnione są szkłem, obciążona jest konstrukcja balustrady. W takim przypadku, szkło może być umieszczone z przodu jak i z tyłu. Szkło, mocowane jest przy użyciu łączników talerzowych lub punktowych, a pomiędzy nimi, umieszczone są gumowe uszczelki, chroniące przed zaciskiem.

Balustrady ze szkła, są typem balustrad, wykonanych wyłącznie ze szkła, bez innych elementów konstrukcyjnych. Szkło, musi być niezwykle wytrzymałe, żaden inny materiał go nie podtrzymuje. Tafle mocowane są, przy użyciu łączników liniowych lub punktowych.

Wiele firm, które zajmują się wykonywaniem szklanych balustrad używa systemowych rozwiązań, dostosowując je do projektu. Produktów i możliwości, jest naprawdę bardzo dużo. Kwestię, jaką balustradę chcielibyśmy mieć, warto przemyśleć dużo wcześniej, może okazać się że nie będzie możliwości zrealizowania naszego projektu np. z powodu braku miejsca pomiędzy biegami.