Szklane balustrady to rozwiązanie cieszące się niemalejącą popularnością zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Gwarantują estetykę, utrzymanie jasności i elegancję, są przy tym solidne i łatwe w utrzymaniu czystości. Czy mimo tak licznych zalet szklane balustrady posiadają wady?

Zalety szklanych balustrad balkonowych

Największą zaletą szklanych balustrad jest ich uniwersalność. Idealnie wkomponują się w każdy styl budownictwa – nowoczesny, klasyczny, industrialny, minimalistyczny i inne. Jednocześnie przepuszczają dużą ilość światła, dzięki czemu budynek nie wydaje się masywny i ciężki. To element lekkości, stanowiący spory walor estetyczny. Szklana balustrada balkonowa zawdzięcza swój niepowtarzalny, powszechnie doceniany charakter właśnie prostocie i przejrzystości. 

Szklane balustrady balkonowe są wytrzymałe (jeśli zostaną wykonane z wysokiej jakości szkła hartowanego) oraz odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie trzeba poddawać ich konserwacji, jak np. elementów drewnianych. Zapewniają wysokie bezpieczeństwo, także w przypadku zwierząt domowych i małych dzieci. 

Wady szklanych balustrad balkonowych

Szklane balustrady balkonowe mogą nie przypaść do gustu osobom preferującym style rustykalne czy boho, cechujące się ciepłem i rodzinną atmosferą. Mimo tego warto podkreślić, że mogą dobrze pasować i do takich stylów, w zależności od użytych dodatków. Są także nieco droższe i ciężkie. Ich przeźroczystość uznaje się za zaletę, jednak w przypadku osób ceniących sobie maksymalną prywatność nie będą dobrym wyborem. Widać przez nie bowiem wszystko, co znajduje się na balkonie. 

Na szkle nieco bardziej widać zabrudzenia i zacieki spowodowane zanieczyszczonym miejskim powietrzem oraz opadami deszczu. Dlatego należy częściej je myć niż np. balustrady metalowe czy drewniane. Co prawda utrzymanie ich w czystości jest bardzo łatwe, dlatego w większości przypadków mnogość zalet przeważa i w efekcie decydujemy się na kupno szklanych balustrad.