Szklane ściany stanowią gwarancję optycznego powiększenia przestrzeni, umożliwiają utrzymanie jego jasności i wprowadzają nutkę nowoczesności. Właśnie dlatego są tak chętnie wybierane zarówno w domach prywatnych, jak i biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej.

Jakie zalety ma takie rozwiązanie i co warto wiedzieć przed zakupem?

Zalety szklanych ścian

ściany szklane

Nie jest tajemnicą, że im więcej okien i przezroczystych elementów, tym pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i czystsze. Dotyczy to zarówno ścian przepuszczających naturalne promienie słoneczne, jak i szklanych ścian działowych w biurach. Są one praktyczne, bezpieczne i nowoczesne, co wpływa na estetykę całej aranżacji. 

Dużą zaletą jest możliwość utrzymania szklanej ściany w wysokiej higienie.

W przeciwieństwie do zwykłych ścian murowanych, wszelkie zabrudzenia – nawet te trudniejsze – można usunąć za pomocą wody z płynem i miękkiej ściereczki. 

Szklane ściany są bezpieczne

Nierzadko decyzja o wyborze szklanych ścian jest odrzucana z powodu obawy przed ich pęknięciem i rozsypaniem się, co mogłoby stanowić poważne zagrożenie. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci czy miejsc publicznych. Nic bardziej mylnego.

Przed zdecydowaniem się na szklane ściany warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego je wykonano. Powinno być to klejone lub hartowane szkło odporne na uszkodzenia mechaniczne, o grubości nie mniejszej niż 8 mm.

Dodatkowo większość producentów korzysta ze specjalnej konstrukcji, sklejając dwie tafle szkła hartowanego folią w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. Dzięki temu w momencie rozbicia jednej z tafli, szkło pozostaje na miejscu.

ściany szklane

Jak czyścić szklane ściany?

ściany szklane

Jak wspomniano, szklane ściany są bardzo łatwe w czyszczeniu. Wystarczy spryskać je zwykłym płynem do mycia kabin prysznicowych czy szyb, a następnie przetrzeć miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Na rynku kupić można również płyny dedykowane do mycia szklanych powierzchni.

Warto pamiętać, że na szkle widać większość zabrudzeń, dlatego konieczne będzie regularne dbanie o ich estetykę i czystość. Szczególnie przy małych dzieciach czy zwierzętach domowych. 

Gdzie można zastosować szklaną ścianę?

Możliwości jest niezwykle wiele.

Począwszy od domów i mieszkań prywatnych, ściany szklane mogą oddzielać:

  • dwie części łazienki – np. część z wanną lub część z toaletą od reszty pomieszczenia
  • aneks kuchenny od jadalni, jeśli stanowią one jedno pomieszczenie
  • korytarz od jadalni
  • schody od przedpokoju

Biorąc pod uwagę fakt, że szklane ściany charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością, nierzadko wybiera się je do tworzenia nietuzinkowych ogrodów zimowych. Natomiast w przypadku biurowców jest to jedno z lepszych rozwiązań na oddzielenie stanowisk pracy, dbając przy tym o estetykę aranżacji oraz jasność przestrzeni.

To również dobry pomysł w przypadku placówek medycznych. Szklana ściana sprawdzi się przy recepcji lub oddzielając poczekalnię od części właściwej danego centrum czy przychodni.