Przeszklenia są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem w budownictwie i architekturze. Łączą w sobie elegancję, uniwersalizm i nowoczesność, pasują niemal do każdego stylu i umożliwiają wyróżnienie się na tle innych domów, mieszkań czy budynków. Jednocześnie optycznie powiększają pomieszczenia i przepuszczają dużą ilość światła słonecznego, dlatego sprawdzą się w przypadku osób, które preferują jasne i czyste wnętrza. Jak można wykorzystać potencjał przeszkleń w praktyce?

1. Szklane drzwi

Idealne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń, które trudno jest oświetlić. Szklane drzwi sprawią, że będą wydawać się większe i jaśniejsze. Jeśli dostępna przestrzeń jest rzeczywiście wyjątkowo niewielka, dobrze sprawdzą się szklane drzwi przesuwane.

Bez względu na formę, drzwi wykonane ze szkła pięknie wkomponowują się w nowoczesne wnętrza. W przypadku domów prywatnych można wykorzystać zmatowione szkło w łazienkach, ponieważ jest bardziej odporne na wilgoć i wysokie temperatury niż drewno.

drzwi szklane

2. Szklane ściany

ściany szklane

Ściany szklane mogą mieć formę stałą lub składaną. Umożliwiają estetyczny podział dostępnej przestrzeni bez zbędnych ograniczeń. W przeciwieństwie do murowanych ścian, które sprawiają, że podzielone części przestrzeni są małe, niekomfortowe i ciemne, szkło gwarantuje pełną wygodę przebywania w tych pomieszczeniach. Warto połączyć je ze szklanymi drzwiami, które dopełnią efekt wizualny. 

Przeszklone ściany sprawdzą się zarówno w domach prywatnych, gdzie chcemy np. oddzielić dwie części w łazience, jak i w firmach czy placówkach publicznych, gdzie każdy pracownik powinien mieć własną, wydzieloną przestrzeń do pracy.

Szklane ściany to opcja chętnie wybierana w przypadku sklepów, sal konferencyjnych lub sal bankietowych.

3. Balustrady szklane

Szklane balustrady wykonane z hartowanego szkła stanowią gwarancję pełnego bezpieczeństwa oraz estetyki. Podczas produkcji zazwyczaj dwie tafle szkła hartowanego sklejane są folią w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. Dlatego w momencie rozbicia jednej z tafli, szkło pozostaje na miejscu. Do zalet szklanych balustrad zaliczamy ponadto: łatwość w utrzymaniu ich czystości, optyczne powiększenie wnętrza, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz dopasowanie do każdej aranżacji. 

Szklane balustrady sprawdzą się zarówno wewnątrz budynków, np. przy schodach, jak i na zewnątrz, np. jako zabezpieczenie schodów, tarasów i balkonów. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak choćby deszcz.

balustrady szklane

4. Przeszklone kabiny prysznicowe

szklana kabina prysznicowa

Szklane kabiny prysznicowe nie tylko dodadzą każdej łazience elegancji, ale także wpłyną na wrażenie przestrzeni i lekkości wnętrza. To niezwykle ważne biorąc pod uwagę fakt, że zwykle to właśnie łazienki należą do mniejszych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Alternatywą dla szklanych kabin prysznicowych są parawany nawannowe, wykonywane z pojedynczej tafli szkła zamontowanej na stałe lub w formie składanej, nie zabierającej dodatkowego miejsca.

Szklane elementy w łazienkach prezentują się wyjątkowo dobrze, są przy tym łatwe w czyszczeniu i odporne na wilgoć czy wodę. Sprawia to, że przez wiele lat będą służyć w niezmienionej postaci, nadając wnętrzu nowoczesny design.